wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne płoty z drewna

Długowieczne płoty z drewna

Nietrafnie konserwowane sztachety z drewna w mgnieniu oka się niszczą i mogą nieodwołalnie zgubić swój pierwotny wdzięk i właściwości. Decydując się na używanie drewna na płot wskazane jest poznać typy konserwacji oraz konserwacji takiego ogrodzenia. Tylko wtedy zdołamy cieszyć się jego pięknem przez długi okres czasu.

Wszelakie prace konserwujące ogrodzenie z drewna trzeba rozpocząć od właściwego i dokładnego przygotowania materiału na płot, ponieważ od tego uzależniony jest efekt końcowy naszych robót. Przed zastosowaniem artykułów do osłony i ozdoby ogrodzeń z drewna istotne jest ocena, czy drzewo jest czyste, suche i czy nie nosi symptomów biokorozji. Dopiero po zwieńczeniu obróbki drzewa na płot zdołamy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Konserwację, przede wszystkim w przypadku gołego drewna ogrodzeniowego, powinniśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 powłok achromatycznego impregnatu fachowego, jaki zabezpiecza drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną tudzież robakami. Podczas gdy ochronimy już nasze ogrodzenie przed rozwojem biokorozji, powinno się nanieść następne amalgamaty, jakie ochronią je przed warunkami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeżeli pragniemy utrzymać naturalny kolor drzewa naszego płotu, winniśmy użyć achromatyczny lakier do użyć zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu ustalonego pigmentu, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący czy też lakierobejcę.

W pierwszym przypadku środek konserwujący wsiąknie w drewno, zabezpieczy ogrodzenie od wewnątrz, ale nie stworzy na jego nawierzchni osłonowego filmu. Zabezpieczone w ów sposób ogrodzenie pozostanie matowe oraz miłe w dotyku. Jeśli zależy nam na doskonalszej oraz trwalszej protekcji płotu, winniśmy zaimplementować lakierobejcę. Lakierobejca wytworzy na powierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, który skuteczniej niż w wypadku impregnatu konserwuje płot przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych.

Jak widać żeby płoty z drzewa były trwałe należy przeznaczyć im mnóstwo uwagi oraz troski.

Całkowicie inaczej jest w przypadku płotów plastikowych. Ten wariant płotów jest w całości odporny na warunki atmosferyczne dzięki czemu nie potrzebuje konserwacji. Ogrodzenia z plastiku nie podlegają również biokorozji zatem służą swoim posiadaczom przez wiele lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz