środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie głazy sztachetki te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało biegłym okiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało biegłym ślepiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, prostej obróbce oraz względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza albo wstępnie obrabia, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy ogrodzenia z plastikuŚrody Wielkopolskiej na ogrodzenie i bramę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz podwaliny zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się barwa głazów na sztachety PCV na plot i bramkę ze sztachet, przybierają one wówczas wielorakie pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak olbrzymich złóż wycina się największe bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można również ciąć na sześciany o proporcjonalnych kształtach, stosowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je dzielić przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na małe, nieregularnych konturów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety z Winylu wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ogrodzenia PCV na ogrodzenie i bramkę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru oraz własnych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być różny – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki oraz ogrodzenia z plastiku na ogrodzenie i bramkę ze sztachet stawia się z głazów różnorodnego układu, zestawionych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z odłamków o nierównych obrysach, należy je adekwatnie łączyć tzn. tak, by forma każdego kolejnego scalał się z poprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur ekspresowo niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają także mchem a także glonami. Można to udaremniać pokrywając powierzchnię ogrodzenia lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Wyspecjalizowane fabryki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, żeby kamienie na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz