piątek, 22 kwietnia 2016

Mało co dobrze nie zaznaczy krawędzi trawy czy tez rabaty jak niskie żywe sztachety.

Niezmiernie duże, bo prawie dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, zasną w przypadku potrzeby przesłania sąsiednie domy a także ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół granic posesji. O ile mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Gdy wolimy by nasze zielone ogrodzenie było nadzwyczaj strzeliste a jednocześnie cienkie to w zacienionym miejscu można je ukształtować z limaku pospolitego, grabu powszechnego albo klonu. Należy mieć na uwadze jednak, że kiedy rośliny nas przewyższa, ich obcinanie może być kłopotliwe.

Nic tak nie podkreśli linii trawnika albo kwiatów jak małe żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawa, jak i rośliny kwiatowe nie zawsze mogą dobrze rosnąc w wskazanych terenach, niewielkie krzewy zdołają utrzymać kwieciste bogactwo w wyznaczonym miejscu ewentualnie zastawią gołe place ziemi. Pięknie ukształtowany mały żywopłot już sam zresztą wystarczy za ozdobę ogrodu. Na zielone ogrodzenia przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ogrodzenia formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak przecież w mrocznych kącikach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je małe jabłuszka, jakie można wykorzystać na przetwory.

Niewysokie albo rosłe zielone ogrodzenia można otrzymać z roślin iglastych.

Na nieszczęście, drzewa z tej klasy są o wiele droższe aniżeli gatunki liściaste. Z nich najlepiej znosi brak słońca cis pospolity. Najczęściej szeroko się rozrasta i trzeba go redukować, atoli jego mutacje Fastigiata Robusta można odłożyć pojedynczo.Powinien się błyskawicznie rósł a zatrzyma kolumnowy zarys.

Jeśli wasz zaułek jest dosyć ciemny, powinno się aby zielony parkan rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektóre z cienioznośnych gatunków maja klasy o jasnych bądź pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwyczajny Aureum natomiast dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne odcienie są najbardziej wyraźnego w słońcu, przecież nawet w cieniu listowie zostają wcale jasne, jakby oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz