środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie głazy sztachetki te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało biegłym okiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało biegłym ślepiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, prostej obróbce oraz względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza albo wstępnie obrabia, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy ogrodzenia z plastikuŚrody Wielkopolskiej na ogrodzenie i bramę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz podwaliny zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się barwa głazów na sztachety PCV na plot i bramkę ze sztachet, przybierają one wówczas wielorakie pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak olbrzymich złóż wycina się największe bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można również ciąć na sześciany o proporcjonalnych kształtach, stosowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je dzielić przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na małe, nieregularnych konturów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety z Winylu wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ogrodzenia PCV na ogrodzenie i bramkę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru oraz własnych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być różny – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki oraz ogrodzenia z plastiku na ogrodzenie i bramkę ze sztachet stawia się z głazów różnorodnego układu, zestawionych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z odłamków o nierównych obrysach, należy je adekwatnie łączyć tzn. tak, by forma każdego kolejnego scalał się z poprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur ekspresowo niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają także mchem a także glonami. Można to udaremniać pokrywając powierzchnię ogrodzenia lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Wyspecjalizowane fabryki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, żeby kamienie na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

piątek, 22 kwietnia 2016

Mało co dobrze nie zaznaczy krawędzi trawy czy tez rabaty jak niskie żywe sztachety.

Niezmiernie duże, bo prawie dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, zasną w przypadku potrzeby przesłania sąsiednie domy a także ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół granic posesji. O ile mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Gdy wolimy by nasze zielone ogrodzenie było nadzwyczaj strzeliste a jednocześnie cienkie to w zacienionym miejscu można je ukształtować z limaku pospolitego, grabu powszechnego albo klonu. Należy mieć na uwadze jednak, że kiedy rośliny nas przewyższa, ich obcinanie może być kłopotliwe.

Nic tak nie podkreśli linii trawnika albo kwiatów jak małe żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawa, jak i rośliny kwiatowe nie zawsze mogą dobrze rosnąc w wskazanych terenach, niewielkie krzewy zdołają utrzymać kwieciste bogactwo w wyznaczonym miejscu ewentualnie zastawią gołe place ziemi. Pięknie ukształtowany mały żywopłot już sam zresztą wystarczy za ozdobę ogrodu. Na zielone ogrodzenia przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ogrodzenia formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak przecież w mrocznych kącikach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je małe jabłuszka, jakie można wykorzystać na przetwory.

Niewysokie albo rosłe zielone ogrodzenia można otrzymać z roślin iglastych.

Na nieszczęście, drzewa z tej klasy są o wiele droższe aniżeli gatunki liściaste. Z nich najlepiej znosi brak słońca cis pospolity. Najczęściej szeroko się rozrasta i trzeba go redukować, atoli jego mutacje Fastigiata Robusta można odłożyć pojedynczo.Powinien się błyskawicznie rósł a zatrzyma kolumnowy zarys.

Jeśli wasz zaułek jest dosyć ciemny, powinno się aby zielony parkan rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektóre z cienioznośnych gatunków maja klasy o jasnych bądź pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwyczajny Aureum natomiast dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne odcienie są najbardziej wyraźnego w słońcu, przecież nawet w cieniu listowie zostają wcale jasne, jakby oświetlone promieniami.

środa, 20 kwietnia 2016

Wszelkie ogrodzenia Winylowe bywają stałym składnikiem każdej posiadłości.

Zazwyczaj ogrodzenie z plastyku bywają stałym składnikiem każdej posesji.

Mało kto wyobraża sobie dom bez balustrady. Żeby można się było dostać na teren osobistej nieruchomości oczekiwana jest bramka wejściowa oraz brama wjazdowa. Z pewnością bramy oraz furty ogrodzeniowe winny być dobrze zaprojektowane ponieważ narażone są na o wiele mocniejsze siły zewnętrzne aniżeli pozostała cześć balaski plastykowe na plot i furtę ze sztachet. Zatem jakie powinny być furty i bramy wejściowe? Każda furtka powinna być na tyle szeroka ażeby pozwalała swobodne wejście bez przeciskania się. Bramka wejściowa winna również gwarantować przejazd wózkom dziecięcym i osobom korzystającym z wózków. Najczęściej przyjmuje się iż furtka w ogrodzeniu powinna posiadać min. metr w szerokości. Zależnie od projektu furtka ogrodzeniowa może być lewo bądź prawostronnie otwierana. Ze względu na to że przęsła ogrodzeniowe na ogół są zawieszone nad murkiem bramka powinna być nieco wyższa aniżeli przęsło ogrodzeniowe aby ploty plastikowe na plot i bramkę ze sztachetek było jednakowej wielkości.

Przy doborze sztachety z plastyku na plot i bramę ze sztachet istnieje więcej możliwości.

Bramy w ogrodzeniu bywają jedno lub dwu skrzydłowe. Poza doborem ilości skrzydeł bramy w zależnie od zabudowania posesji brama może być przesuwna bądź otwierana standardowo. Żeby usprawnić obsługę do praktycznie każdej furtki da się zamontować automat dzięki jakiemu furtka może się samoczynnie rozwierała. Decydując się na bramę przesuwna należy uwzględnić fakt iż balaski PVC przy furtce powinno być tak długie aby cala brama łatwo się za nim ukryła. Bramy rozwierane z kolei wymagają powierzchni aby bramę można było swobodnie otworzyć. Jeżeli chodzi o rozmiar furtki to da się ja dostosować indywidualnie na podstawie oczekiwań, natomiast przyjęto ze powinna ona mieć co najmniej trzy metry długości.Najbardziej istotną decyzją jest wybór surowca z którego brama oraz furta będzie zrobiona. Wspomniane 2 elementy płotu nie powinny odbiegać ani konturem oraz materiałem od pozostałej części ogrodzenia żeby ploty PCV na plot i bramkę ogrodzeniowa wyglądało jednakowo. W produkcji osiągalne są bramy oraz furtki ogrodzeniowe z plastiku, metalowe ogrodzenia (w tym bramy a także furtki) i drewniane ogrodzenia (sztachety które wolno wykorzystać do wypełnienia bramy ewentualnie furty).